Zvolebnieva sa: prípady politických profilov /náčrt reprezentantov politickej kultúry/

Autor: Marek Locek | 20.10.2014 o 11:37 | (upravené 20.10.2014 o 12:30) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  564x

K jedným z práv obyvateľov a obyvateliek patrí zúčastňovať sa na zasadnutiach mestského zastupiteľstva či obracať sa so svojimi podnetmi a sťažnosťami na orgány mesta.

Na základe poznávania komunálnej politickej scény som zovšeobecnil 23 prípadov reprezentantov politickej kultúry. Využil som motiváciu zo živočíšnej ríše (čmeliak, chamaleón, papagáj či dinosaurus) alebo som sa inšpiroval rôznymi profesiami (hasič, diplomat, top celebrita, údržbár a pod.), televíznymi a literárnymi postavami (kajšmentker, Fantomas, Veľkí Figurovia). V náčrte môžeme ďalej sledovať životný vývoj politika, rôzne opozičné vzťahy (napr. bažant – chamaleón/hybrid  – vodca alias hasič – dinosaurus  –  kronikár). Alebo vystopovať možnosti, ako sa poslanec dostal do záujmu politiky (persóna v tieni – top celebrita, diplomat a osvietenec – kampaniar).

Politik HYBRID /známy ako Maratónec/ 

Predstaviteľ, ktorý kumuluje viaceré funkcie, je často rozbehaný,verejné otázky je prinútený robiť cez informačno-komunikačné technológie. Má návyky stúpať po spoločenskom rebríčku. Patrí sem tiež kandidát, ktorý má výdrž uchádzať sa o ktorékoľvek voľby bez ohľadu, či môže alebo nemôže byť úspešný.

Politik DINOSAURUS 

Predstaviteľ, ktorý je vo verejnej funkcii viac ako tri obdobia a stále má chuť pokračovať, obhajovať mandát a zohrievať vlastnú stoličku bez prihliadnutia na generačné zmeny a aktuálny spoločenský vývoj. Nedokáže si priznať, kedy prísť a kedy odísť.

Politik BAŽANT 

Predstaviteľ, ktorý prvýkrát vstupuje do politiky s rôznymi pohnútkami, ideálmi či cieľmi. Až jeho ďalšia činnosť ukáže, či sa osvedčí na svojom mieste, alebo či sa zbaví zodpovednosti a nebude pokračovať v politike.

Politik ROBOT

Predstaviteľ, ktorému počas niekoľkohodinového rokovania tŕpnu končatiny. Fakt, že sa nepremenil na stroj, možno pozorovať z jeho nepatrných slov so susedom a provizórneho stláčania hlasovacieho zariadenia.  

Politik à la FANTOMAS

Predstaviteľ, ktorý má typické vlastnosti vystupovať anonymne na sociálnych sieťach, má viaceré profily, resp. používa "tajomné mená". V tomto preoblečení poukazuje s ešte väčšou razantnosťou na problémy v politike či na nedostatky vo výkone samosprávy. 

Politik ÚDRŽBÁR

Predstaviteľ, ktorý sa správa, akoby musel poprezerať a zistiť všetky nedostatky v samospráve a vo verejnom priestore, atakuje na zlepšenia a často interpeluje vedenie, aby s tým niečo urobilo. Sám už nie je schopný priniesť konštruktívne návrhy a opatrenia k danému problému.

Politik ŠTATISTA

Predstaviteľ, ktorý je známy ustavičným predkladaním návrhov a pripomienok nariadení. Vzhľadom na kvantitu spracovaných materiálov už nemá takú silu svoje požiadavky monitorovať a urobiť z nich primeraný odpočet. 

Politik ZÁŠKOLÁK

Predstaviteľ, u ktorého sa prejavujú pozostatky školských absencií, ale tentoraz na pôde rokovacej zasadačky. Dokáže prísť na zastupiteľstvo s oneskorením, dokonca má skúsenosť s vyhýbaním sa poslaneckých povinností a neúčasťou v úrade aj dvakrát za sebou.

Politik PEDANT

Predstaviteľ, ktorého verejná funkcia očividne baví, prichádza na zasadnutia pripravený s elánom riešiť potreby a problémy komunity. Hovoria za neho konkrétne činy.

Politik KOMUNIKANT

Predstaviteľ, ktorý počas rokovaní vie ponúknuť vecné argumenty a riešenia, vyniká zmyslom pre efektívnu komunikáciu medzi poslaneckým zborom a vedením, vytvára možnosti na aktívne zapojenie verejnosti do života samosprávy.

Politik KAMPANIAR

Predstaviteľ, ktorý sa rozhýbe obyčajne v roku volieb a je viac známy počas (pred)volebnej kampane (otvára podujatia a pózuje na verejnosti pri rôznych verejnoprospešných akciách).Vystupuje ako filantrop, štedrý mecén či populista, ktorý má odhodlanie razom zmeniť smerovanie v samospráve či v širšej krajine.

Politik SĽUBOTECHNA

Predstaviteľ, ktorý je prevažne aktívny do zloženia poslaneckého sľubu a ďalej na svoje predsavzatia pozabudne. Keď sa následne uchádza o voľby, vyskytnú sa prípady, že svoje nezrealizované programové body zužitkuje opakovane v novom období.

Politik OPONENT

Predstaviteľ, ktorý má plné zuby pripomienok, kritických výhrad voči svojim protikandidátom z volieb, je v stave žabomyších vojen s opozíciou. Charakterizuje ho prax fráz a nálepkovania druhých. Prezentuje sa čierno-bielym a  kocúrkovským videním života v komunite.

Politik PAPAGÁJ

Predstaviteľ, ktorému chýba zdravý úsudok a vlastná osobnosť. Prejavuje sa často ako predĺžená ruka (hlasná trúba) väčšieho/silnejšieho lídra či straníckej mafie. Dominik Tatarka uplatnil pritom osobitné pomenovania: figúrky a Veľkí Figurovia (Démoni súhlasu).

Politik CHAMALEÓN (známy ako Prezliekač kabátov)

Predstaviteľ, ktorý je od volieb k voľbám spätý s rôznou stranou a podľa aktuálnej politickej klímy závisí aj jeho budúca kariéra.

Politik ČMELIAK

Predstaviteľ, ktorý môže byť vo verejnej funkcii viac rokov, ale vidno za ním konkrétny úžitok v prospech života mesta, krajiny a komunity.

Politik TOP CELEBRITA

Predstaviteľ, ktorého jeho voliči a voličky preferujú "len" podľa osobných sympatií, kontaktov (iscenovaných politických priateľstiev) alebo v kontexte dynamickej pouličnej volebnej kampane (tzv. vyfabrikovaný politik).

Politik PERSÓNA V TIENI

Predstaviteľ (resp.kandidát do verejnej funkcie), ktorý sa doteraz aktívne neprejavoval na živote mesta alebo regiónu, do spoločenského života sa zapájal sporadicky, ale počas (pred)volebnej kampane dokázal osloviť verejnosť. Môže to byť tiež nenápadný hrdina, malý človek, ktorý dokáže veľké veci.

Politik DIPLOMAT A OSVIETENEC

Predstaviteľ, ktorý sa na cestu verejného činiteľa – poslanca pripravoval dlhšie ako pred vstupom do volieb (štúdium, poznávanie komunálnej politiky a obecného zriadenia, členstvo napr. v mládežníckej organizácii, aktívne občianstvo vo svojej obci). Získaval osobné či profesijné skúsenosti v samospráve.

Politik STRATÉG A KONZULTANT

Predstaviteľ, ktorý nezotrváva iba na pôde mestského zastupiteľstva, resp. rokovacej sály. Zaujíma sa o život vo volebnom obvode, meste či krajine, predkladá vlastné poslanecké návrhy a opatrenia, rešpektujúce aktuálne potreby komunity, a rieši ich v súčinnosti s ďalšími úradníkmi a zástupcami samosprávy.

POLITIK VODCA ALIAS HASIČ 

Predstaviteľ, ktorý vstupoval do politiky plný nádeje a odhodlania zlepšiť mesto, ale po rokoch poslancovania sa mu jeho práca zunovala, podľahol syndrómu vyhorenia. Musel sa vyrovnávať s hospodárskou krízou, plnením hlavných a prenesených kompetencií v samospráve či mediálnym a opozičným tlakom na adresu osoby alebo výkonu mesta.

Politik RODINKÁR A KAJŠMENTKER

Predstaviteľ, ktorý sa stretol s politikou už v rodine a kráčal následne v šľapajách svojich príbuzných (otec, starý otec). V krajnom prípade sa pôvodná služba premení na živnosť a mocenské sféry vplyvu.

Politik KRONIKÁR

Predstaviteľ, ktorý sa chce zaoberať verejnými otázkami samosprávy aj v poproduktívnom veku, má odhodlanie zúčastňovať sa na výkone poslanca. Patrí sem tiež jednotlivec, ktorý sa vie podobne po skončení mandátu realizovať v ďalšej činnosti (literárna tvorba, besedy, výstavy).

Som presvedčený, že každý človek, ktorý má spojitosť s verejnou funkciou alebo koketuje s politikou na rôznych úrovniach, by sa mal podrobiť  tejto inventúre. Alebo ako sa hovorí: Čo sa smeješ, reč je o tebe... (Ján Chalupka).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?